Kocioł elektrodowy – zasada działania

12-10-2022

Kocioł elektrodowy – zasada działania

 

 

Ogrzewanie elektrodowe oparte jest na ruchu cząsteczek cieczy, spowodowanym przepływem prądu przez elektrody zanurzone w cieczy. Zderzające się cząsteczki cieczy wytwarzają energię kinetyczną, która zamieniana jest w energię cieplną przenoszoną do cieczy.

To sprawność energetyczna na poziomie 99,9%, przez co energia elektryczna zamieniania jest w energię cieplną w sposób bezstratny, a kocioł może posłużyć od 15 do nawet 20 lat

Zarówno fabryczne, jak i domowe kotły elektrodowe działają na tej samej zasadzie. Między dwiema elektrodami powstaje różnica potencjałów. W tym przypadku elektrodą zerową jest zwykle sam korpus urządzenia, natomiast faza jest dostarczana do umieszczonego wewnątrz metalowego pręta, w którym znajduje się chłodziwo do kotłów elektrodowych, czyli woda z pewnym procentem rozpuszczonej w niej soli.

Najważniejszą częścią i sercem każdego pieca elektrodowego są pręty metalowe przez które przepływa prąd. Nasze piece mają opatentowaną technologię odpowiedniego stopu metalu które dają niezawodność działania na lata.

Po przyłożeniu napięcia do elektrod następuje elektroliza cząsteczek soli, podczas gdy ujemnie naładowane jony pędzą do „plusa”, a dodatnio naładowane cząstki do minusa. Po rozłożeniu na jony sama sól staje się przewodnikiem prądu elektrycznego, który przechodząc przez ciecz, bardzo szybko ją nagrzewa. Im wyższe stężenie soli, tym bardziej elektrycznie przewodzący jest płyn chłodzący. Przy określonym stosunku wody i soli ciecz może stać się pełnoprawnym przewodnikiem prądu, powodując możliwe zwarcie. I odwrotnie, jeśli jest za mało jonów, nagrzewanie nastąpi bardzo powoli. Woda destylowana w ogóle nie przewodzi prądu, więc w takiej sytuacji nie będzie się nagrzewać.

Stąd jasne jest, że prawidłowe działanie całego systemu podgrzewania wody zależy bezpośrednio od dobrze przygotowanego płynu do kotłów elektrodowych, w którym zawarte musi być odpowiednie stężenie roztworu. Wtedy działanie prądu elektrycznego na ciecz będzie najskuteczniejsze pod względem uwalniania energii cieplnej, zapewniając możliwie jak najoszczędniejsze i wydajne działanie całego systemu grzewczego domu lub fabryki.