Opis
Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury autorstwa Henryka Dyczka i Magdaleny Grzonkowskiej ma na celu przedstawienie lokalizacji punktów akupunktury ustroju człowieka w sposób możliwie najbardziej precyzyjny. Dla osiągnięcia wyznaczonego celu wykorzystaliśmy język anatomii klasycznej oraz przedstawiliśmy na rycinach położenie punktu akupunktury w relacji do elementów anatomicznych. Podczas przygotowania tegoż opracowania posiłkowaliśmy się publikacjami renomowanych autorów amerykańskich, angielskich i chińskich. Zauważyliśmy istnienie rozbieżności w opisach lokalizacji punktów akupunktury wyżej wymienionych autorów, co zostało uwzględnione w przypisach.
Każdy z punktów akupunktury, z wyjątkiem punktów dodatkowych, opisany został według tego samego schematu: nazwa, głębokość nakłucia, informację o przyżeganiu, właściwości punktu, pozycja ciała do lokalizacji punktu, opis lokalizacji oraz rycina, czy też ryciny, dla lepszego zobrazowania położenia punktu. Przy opisie nazwy punktu została wyróżniona nazwa chińska (zapisana w pinyin), nazwa polska z pracy T. Błaszczyka, nazwa polska będąca tłumaczeniem nazwy z opracowania J. R. Worsley’a oraz (w nawiasach kwadratowych) bezpośrednie tłumaczenie na język polski każdego członu nazwy chińskiej, np. Ht 2 Qing Ling - Niebiesko-Zielone Źródło – Niebiesko-Zielony Duch - [Zielony], [Inteligencja]. W sytuacji, kiedy nie wszystkie człony nazwy są obecne, oznacza to, że autorzy zdecydowali się ich nie umieszczać, ze względu na powtarzające się znaczenie w treści tłumaczenia ich nazwy z zapisu pinyin. Tłumaczenie nazw punktów z opracowania J.R. Worsley’a zostało wykonane przez autorów.
Głównym zamierzeniem autorów "Anatomicznej lokalizacji punktów akupunktury" było przejrzyste i praktyczne przedstawienie lokalizacji punktów akupunktury z uwzględnieniem trudności, z jakimi spotyka się adept akupunktury podczas nauki lokalizacji punktów, czy też jej praktykant, chcący zweryfikować lokalizację punktu, którego dawno nie nakłuwał.
Spis treści- SPIS SKRÓTÓW
- WSTĘP
- POMIARY CUNÓW NA CZŁOWIEKU
- GŁĘBOKOŚĆ NAKŁUCIA
- PRZYŻEGANIE
- LOKALIZACJA PUNKTÓW AKUPUNKTURY
- OPIS PUNKTÓW AKUPUNKTURY: WŁAŚCIWOŚCI I LOKALIZACJA
- MERIDIAN PŁUC
- MERIDIAN JELITA GRUBEGO
- MERIDIAN ŻOŁĄDKA
- MERIDIAN ŚLEDZIONY
- MERIDIAN SERCA
- MERIDIAN JELITA CIENKIEGO
- MERIDIAN PĘCHERZE MOCZOWEGO
- MERIDIAN NEREK
- MERIDIAN OSIERDZIA
- MERIDIAN POTRÓJNEGO OGRZEWACZA
- MERIDIAN PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO
- MERIDIAN WĄTROBY
- KANAŁY NADZWYCZAJNE
- KANAŁ ZARZĄDZAJĄCY
- KANAŁ POCZĘCIA
- PUNKTY DODATKOWE (GŁOWA I SZYJA)
- PUNKTY DODATKOWE (KLATK PIERSIOWA I BRZUCH)
- PUNKTY DODATKOWE (GRZBIET)
- PUNKTY DODATKOWE (KOŃCZYNA GÓRNA)
- PUNKTY DODATKOWE (KOŃCZYNA DOLNA)
- PUNKTY PAZNOKCIOWE
- GŁÓWNE PUNKTY AKUPUNKTURY OKREŚLONYCH CZĘŚCI CIAŁA CZŁOWIEKA
- BIBLIOGRAFIA
- ANEKSY
- NAZWY MERIDIANÓW I KANAŁÓW W JĘZYKU POLSKIM, CHIŃSKIM I ANGIELSKIM
- MAZWY WŁAŚCIWOŚCI PUNKTÓW W JĘZYKU POLSKIM, CHIŃSKIM I ANGIELSKIM
Autorzy: Henryk Dyczek, Magdalena Grzonkowska
Wydawnictwo: Dyczek
Liczba stron: 928
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Nowe wydanie, bez zakładek