Model tensegracyjny

Model tensegracyjny

Model tensegracyjny opiera się na połączonych przestrzennie elementach sztywnych i elastycznych, które tworzą całość charakteryzującą się przenoszeniem oddziaływań w obrębie całej struktury.

Marka Ignet
Dostępność:
Jest
Ilość
125,00 zł
Brutto

Opis

Model tensegracyjny

Model tensegracyjny – służy do prezentacji zjawiska tensegracji. Dzięki niemu można z łatwością wyjaśnić pacjentowi/klientowi dlaczego warto pracować z całym układem mięśniowo-powięziowym człowieka, a nie tylko z poszczególnymi jego częściami.

To produkt pomagający w bardzo obrazowy sposób wytłumaczyć studentom na czym polega zjawisko biotensegracji, na którym opiera się coraz więcej szkół terapii skoncentrowanych na układzie powięziowym. Pozwala on na lepsze zrozumienie biomechaniki ciała ludzkiego i wzajemnych zależności poszczególnych struktur anatomicznych.

 

Przeznaczony w szczególności dla:

  • fizjoterapeutów
  • masażystów
  • trenerów
  • wykładowców

 

Czym jest model tensegracyjny?

Model tłumaczy integralność struktury w oparciu o napięcie. Za prekursora tego zjawiska uznaje się Buckminstera Fullera, po czym ten model postrzegania różnych struktur został przeniesiony na organizmy żywe i został nazwany zjawiskiem biotensegracji. Zjawisko biotensegracji wypiera koncepcję mówiącą, że szkielet jest pewną ramą na której zawieszone są tkanki. W tym modelu myśli się o tym, że to poszczególne elementy stałe zatopione są w sieci tkanek miękkich i mamy do czynienia z wzajemną stabilizacją elementów ściskanych i rozciąganych.

 

Do prezentacji zjawiska tensegracji w odniesieniu do struktur biologicznych odpowiedni wydaje się być jeden z prostszych modeli, prezentowany dwudziestościan (ang. icosahedron). Na bazie modelu można spróbować wytłumaczyć zależność pomiędzy układem mięśniowo-powięziowym, czyli elementami miękkimi w ciele (tzw. tkankami miękkimi) a układem kostnym.

 

  • odpowiednikiem kości są elementy drewniane, które poddawane są ciągłemu działaniu sił kompresyjnych,
  • elastyczne linki są odpowiednikiem tkanek miękkich znajdujących się w ciągłym napięciu i rozciągnięciu.

 

Jeżeli w elementach miękkich modelu dojdzie do zaburzenia równowagi (jeden z kijków zmieni swoje położenie) na przykład na skutek wzrostu napięcia w jednym z miękkich elementów to automatycznie ulegnie zaburzeniu cała struktura.

 

Elementy modelu tensegracyjnego:
  • 6 elementów drewnianych z nacięciami po obu końcach
  • 12 czarnych osłonek plastikowych 
  • 6 gumek
  • worek – pokrowiec na model

Zrzut ekranu 2021-08-20 o 14-50-17.png