Previous
Next

Coprinus Czernidłak kołpakowaty - 90 kaps Yango

Marka Yango
Dostępność:
Jest
Ilość
67,00 zł
Brutto

Opis

Coprinus Czernidłak kołpakowaty - 90 kaps Yango Wysokiej jakości ekstrakt z czernidłaka kołpakowatego Wesprzyj swój układ immunologiczny Ogranicza stany zapalne Dawka antyoksydantów Wysoka standaryzacja na polisacharydy

 

Coprinus Czernidłak Kołpakowaty - 10 % Polisacharydów

Czernidłak kołpakowaty (Coprinus comatus) to fascynujący gatunek grzyba z rodziny pieczarkowatych, który od wieków przyciąga uwagę zarówno miłośników przyrody, jak i badaczy. Charakterystyczny jajowaty kształt owocników, wąsowate strzępki i czerniejący kapelusz sprawiają, że łatwo go rozpoznać w naturalnym środowisku polskich lasów. Jednak czernidłak to nie tylko ciekawy obiekt obserwacji, ale również źródło cennych właściwości.

Potencjalne właściwości zdrowotne tego smacznego grzyba zawdzięczamy m.in. występującym w nim polisacharydom. Badania naukowe sugerują, że czernidlak kołpakowaty jest bogatym źródłem tych związków - w tym: beta-glukanów, chityny i heteroglikanów1,2.

Wykazano, że beta-glukany, będące jednym z najważniejszych polisacharydów występujących w tym gatunku grzyba, przejawiają działanie immunomodulujące, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wpływają również na regulację poziomu cukru we krwi oraz zdolność organizmu do zwalczania infekcji3,4,5,6,7,8.

Nasz ekstrakt z czernidłaka kołpakowatego standaryzowany jest na wysoką zawartość 10% polisacharydów.

Polisacharydy w czernidłaku kołpakowatym

Polisacharydy zawarte w czernidłaku kołpakowatym wykazują różnorodne działania o potencjalnych korzyściach dla zdrowia człowieka. Jednym z najważniejszych związków jest tu beta-glukan, który ma udokumentowane działanie immunomodulujące, co oznacza, że może wpływać na naszą odporność poprzez regulację aktywności układu immunologicznego. Badania sugerują, że beta-glukany mogą zwiększać aktywność makrofagów, komórek odpowiedzialnych za usuwanie patogenów i substancji toksycznych z organizmu. Dodatkowo, beta-glukany mają zdolność stymulowania produkcji przeciwciał, co sprzyja zwalczaniu infekcji3,4,5,6,7,8.

Innym istotnym składnikiem czernidłaka jest też chityna, która posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze. Chityna może skutecznie hamować wzrost bakterii i innych mikroorganizmów, chroniąc organizm przed infekcjami. Ponadto, wykazuje ona właściwości wspomagające proces regeneracji tkanek i przyspieszające gojenie ran9,10,11,12,13,14,15,16.

Warto również wspomnieć o heteroglikanach, które występują w czernidłaku kołpakowatym. Związki te wykazują zdolność do obniżania poziomu cholesterolu, co może być korzystne dla zdrowia serca i układu krążenia17,18,19,20,21,22.

Działanie polisacharydów zawartych w czernidłaku kołpakowatym jest wieloaspektowe i nadal jest przedmiotem intensywnych badań. Warto pamiętać, że ich potencjalne korzyści dla organizmu mogą w dużej mierze zależeć od dawkowania i sposobu przygotowania grzyba. Również występujące w naturze owocniki mogą nieznacznie różnić się między sobą pod względem zawartości składników aktywnych. Dlatego, chcąc upewnić się, że korzystając z czernidłaka kołpakowatego Twój organizm zawsze otrzyma określoną ilość zawartych w nim polisacharydów, warto sięgnąć po ekstrakt standaryzowany. Niniejszy produkt wyróżnia wysoka standaryzacja na polisacharydy w wysokości aż 10%.

Czy czernidłak kołpakowaty jest jadalny?

Choć jest to pospolity grzyb w wielu krajach, czernidłak wciąż nie cieszy się dużą popularnością wśród polskich grzybiarzy. Nie powinny więc dziwić wątpliwości co do jego jadalności, dlatego spieszymy z odpowiedzią na to nurtujące zagadnienie. Najprościej rzecz ujmując, tak - czernidłak kołpakowaty to grzyb jadalny. Wielu ludzi ceni go nie tylko ze względu na unikalne właściwości odżywcze, ale także przez wzgląd na smak i możliwość wykorzystania go w kuchni. Jest popularny zarówno w Europie, jak i w Azji, gdzie wykorzystuje się go w wielu tradycyjnych potrawach.

Używając czernidłaka w kuchni warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, konieczne jest upewnienie się, że grzyb został prawidłowo zidentyfikowany, ponieważ niektóre gatunki grzybów mogą być trujące. Jeśli nie masz pewności co do własnych zbiorów, zawsze warto skonsultować się z bardziej doświadczonym grzybiarzem lub ekspertem z dziedziny mykologii.

Po drugie, ważne jest odpowiednie przygotowanie czernidłaka kołpakowatego przed spożyciem. Świeżo zebrane grzyby powinny być dokładnie umyte. Następnie możemy je gotować i smażyć lub dodawać do różnych potraw, na przykład do zupy. Ważne jest również pamiętanie, że świeży czernidłak kołpakowaty ma krótki okres przydatności do spożycia i szybko się psuje. Powinien być więc wykorzystany jak najszybciej po zebraniu lub zakupie, najlepiej w ciągu kilku godzin.

Jak rozpoznać czernidłaka kołpakowatego?

Jak wygląda czernidłak kołpakowaty? Ma on kilka charakterystycznych cech, które mogą pomóc w jego rozpoznaniu. Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne, jeśli szukasz go w naturalnym środowisku:

  • Kapelusz: Młode owocniki mają kapelusz o jajowatym lub stożkowatym kształcie. U dojrzałego owocnika kapelusz staje się później dzwonkowaty i bardziej płaski. Jest on pokryty białymi łuskami, które w trakcie dojrzewania grzyba mogą zejść, pozostawiając gładką powierzchnię. Dojrzałe kapelusze stają się brązowawe, a następnie czernieją, pokrywając się czarną substancją w dolnej części.
  • Nóżka: Trzon czernidłaka kołpakowatego jest smukły, cylindryczny i walcowaty. W strukturze jest dość włóknisty. Ma kremowy lub biały kolor, ale może stać się brązowy w dolnej części. Na szczycie trzonu znajduje się charakterystyczny kołpak z pozostałościami osłony, któremu grzyb zawdzięcza nazwę.
  • Blaszki: Blaszki czernidłaka kołpakowatego są gęste i promieniste, u młodych osobników białe i szeroko przyczepione do trzonu. U starszych owocników stają się czarne i zaczynają się rozpadać - stąd nazwa "czernidłak".
  • Czernidła: Ślady czernienia to jedna z najbardziej charakterystycznych cech czernidłaka kołpakowatego. Pojawią się one na dolnej części kapelusza i zaczynają wytwarzać się wraz z dojrzewaniem grzyba. Czernidła to czarny płyn, który stopniowo wytwarza się na blaszkach i spływa w dół nóżki.
  • Wzrost i występowanie: Czernidłaki kołpakowate często rosną w grupach, występują w lasach iglastych i liściastych, a także na trawiastych terenach, takich jak pastwiska, trawniki, pola, łąki, a nawet przydomowe ogródki. Pojawiają się od kwietnia do listopada i dorastają do wielkości od 10 do 20 cm.

Pamiętaj, że rozpoznawanie grzybów może być trudne i wymaga doświadczenia. Czernidłaka łatwo pomylić można z innymi grzybami, takimi jak kania, ponieważ są do siebie bardzo podobne. Jeśli nie masz pewności czy masz do czynienia z czernidłakiem kołpakowatym lub jakimkolwiek innym gatunkiem grzyba, zawsze warto skonsultować się z bardziej doświadczonym grzybiarzem.

Dlaczego czernidłaka kołpakowatego nie należy przyjmować z alkoholem?

Czernidłak kołpakowaty może wywołać reakcję w połączeniu z alkoholem, która jest czasami nazywana "efektem disulfiramowym" lub "reakcją antabusową". Substancje chemiczne zawarte w czernidłaku kołpakowatym, takie jak kwas 3,4-dihydroksifenyloalaninowy (DOPA), mogą zakłócać proces rozkładu alkoholu w organizmie23.

Po spożyciu alkoholu w połączeniu z czernidłakiem kołpakowatym mogą wystąpić objawy zatrucia, takie jak: zaczerwienienie skóry, silne uczucie gorąca, nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, uczucie duszności, zawroty głowy oraz ogólnie złe samopoczucie. Objawy te mogą być nieprzyjemne i niebezpieczne, dlatego zaleca się unikanie jednoczesnego spożywania alkoholu i czernidłaka kołpakowatego23.

Warto zaznaczyć, że nie wszyscy ludzie reagują w ten sam sposób na połączenie czernidłaka kołpakowatego i alkoholu. Niektóre osoby mogą doświadczać silniejszych reakcji, podczas gdy inne mogą nie odczuwać ich wcale. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących interakcji czernidłaka kołpakowatego z alkoholem, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

STAWIAMY NA JAKOŚĆ!

Suplementy YANGO produkujemy, zachowując najwyższe rygory kontroli jakości. Dbamy o odpowiednie stężenie substancji czynnych i całkowite bezpieczeństwo produktów. Wierzymy, że w ten sposób możemy skutecznie pomóc Ci w osiągnięciu zamierzonych celów

 

Składnik aktywny 1 kapsułka

Czernidłak kołpakowaty - ekstrakt

 w tym polisacharydy (10%)

400 mg

40 mg

 

Zalecane spożycie: 1 kapsułka raz dziennie.

Sposób użycia: Kapsułki połknąć i popić dużą ilością wody, po posiłku.

Składniki: ekstrakt z czernidłaka kołpakowatego (Coprinus comatus) standaryzowany na zawartość min. 10% polisacharydów. Skład kapsułki: celuloza roślinna.

Informacja: Nie przekraczać zalecanej dziennej porcji. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety zdrowego trybu życia. Przechowywać w suchym i ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej, w sposób niedostępny dla małych dzieci. Ostrzeżenie: Osoby przyjmujące leki przed użyciem powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Niewskazane dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym. Produkt odpowiedni dla wegetarian. Podmiot odpowiedzialny: YANGO Sp. z o.o. ul. Granitowa 3/14, 02-681 Warszawa. Masa netto: 44,1 g.

Główny Inspektorat sanitarny: 2023/06/19/SD/72BE2F